30.07.2024 13:09
Як правильно облаштувати криницю
Одним із пріоритетних напрямків діяльності Гайсинського районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області є санітарний контроль за доброякісним забезпеченням населення питною водою, адже через споживання недоброякісної води у населення можуть виникнути різні інфекційні та неінфекційні захворювання, тим самим це може призвести до виникнення надзвичайних ситуацій у територіальній громаді.
Джерелом питного водопостачання у більшості сільських населених пунктів є колодязі . Тому при влаштуванні шахтного колодязя потрібно робити все, щоб не допустити забруднення води.
Відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною" (ДСанПіН 2.2.4-171-10) під час влаштування колодязів необхідно дотримуватись певних вимог, а саме:
- при виборі місця влаштування колодязя слід враховувати те, що він має бути розташований на незабрудненій та захищеній місцевості, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 50 м від вбиралень, вигрібних ям, мережі каналізації, старих покинутих колодязів тощо.
- влаштовувати колодязі у місцях, що затоплюються повінню, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених, а також на проїзній частині вулиць – забороняється.
- стінки колодязів повинні бути щільні, без шпарин, здатні ізолювати колодязь від проникнення поверхневого стоку (дощових і талих вод). Для облицювання стінок, в першу чергу, рекомендуються бетонні або залізобетонні кільця; при їх відсутності дозволяється використання кераміки, цегли, каменю, дерева. Каміння для колодязів необхідно використовувати із міцних стійких порід, укладати на цементному розчині, так само як бетонні чи залізобетонні кільця.
- підводну частину стінок потрібно заглиблювати (не більш ніж на 1 м) у водоносний горизонт для кращого його розкриття та збільшення шару води. Верх повинен бути не менше як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою захисту від засмічення верх необхідно закривати кришкою з металу чи дерева (залізобетонним перекриттям з люком) та зробити дашок. Колодязі закриті зверху, обладнують вентиляційною трубою, виведеною вище поверхні землі не менше, ніж на 2 м, отвір слід захистити ковпаком із сіткою.
- для підйому води рекомендується застосовувати насоси. Зливна труба насоса повинна мати гачок для підвішування відра. У разі неможливості застосування насосу обладнують колодязь коловоротом або “журавлем” із відром для загального користування міцно прикріпленим. Біля колодязя слід влаштовувати лавку для відер.
- для захисту від забруднення поверхневими стоками слід влаштовувати перехоплюючі канави, які відводять стоки від колодязя. З тією ж метою навколо необхідно робити “замок” із гарно замішаної та пошарово утрамбованої глини чи масного суглинку (глибиною 2 м і шириною 1 м) або бетонувати (асфальтувати) майданчик радіусом не менше 2 м на основі з щебеню товщиною 15-20 см.
- перед введенням в експлуатацію рекомендується виконати тривале відкачування води декілька повних об’ємів, дезінфекцію та повторне відкачування води до зниження залишкових кількостей дезінфектанту до норми.
- користуючись колодязем, велику увагу необхідно приділяти його захисту від забруднення і періодично ремонтувати, запобігати нагромадженню мулу, що погіршує смак і запах води, та який є сприятливим середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів. З цією метою його треба періодично – не рідше раз на рік очищати та цілком відкачувати воду. Після кожного ремонту або очищення рекомендовано проводити дезінфекцію споруд та води дезінфекційними засобами дозволеними до застосування Міністерством охорони здоров’я України і які внесені у відповідний Державний реєстр дезінфекційних засобів.
- дезінфекцію колодязів також необхідно проводити за епідемічними показаннями, а саме: при встановленні мікробіологічного забруднення води, при виникненні надзвичайних ситуацій (повеней, затопленні територій, в результаті сильних злив), а також з профілактичною метою.
- слід зазначити, що дезінфекція води дає тимчасовий ефект. Тому якщо є постійне джерело забруднення (затікання нечистот від вбиральні, ґрунтових вод через несправний колодязний зруб тощо), користування водою колодязя забороняється до усунення цих дефектів.
Для безпечного споживання питної води рекомендуємо проводити своєчасне очищення та дезінфекцію колодязів, утримувати їх у належному санітарно-технічному стані і залишайтеся впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.