Гайсинська територіальна громада

Вінницька область, Гайсинський район

06.08.2024 11:00

Вимоги до облаштування вигрібної ями

90ba81eb-5268-43b9-9a3c-cba1e740220b.png

Наш світ змінюється, і разом з тим ростуть і наші потреби. Не секрет, що кожна людина бажає жити в комфорті, і максимально досягає його, проте не завжди це приносить користь нашому здоров’ю та довкіллю. Особливо це стосується власників домоволодінь, які оснащують свої земельні ділянки вигрібною ямою, відстійником або септиком, тощо. Не володіючи необхідною інформацією, вони не завжди правильно роблять це. В результаті чого наноситься шкода навколишньому середовищу, так як забруднюються грунт і вода, що негативно впливає на здоров’я населення. Причому, не лише фізичного здоров’я, а й психічного - оскільки дуже часто вигрібні ями спричиняють конфлікти з сусідами.

Отже, які ж основні вимоги чинного законодавства при облаштуванні вигрібної ями?

Порядок розміщення вигрібних ям встановлено Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 № 145. А саме, вигрібна яма (вигріб) – інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою.

Роботи з влаштування вигрібної ями починаються з вибору місця її розміщення.

Вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м. В умовах нецентралізованого водопостачання вигреби на території присадибної ділянки повинні бути віддалені від індивідуальних колодязів і каптажів джерел на відстань не менше 20 м, при цьому відстань від вигребів до громадських колодязів і каптажів джерел повинна бути не менше 50 м. При цьому слід враховувати напрямок схилу ділянки. Місце його розміщення на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник будинку з додержанням правил добросусідства.

Вигріб повинен бути водонепроникним та мати щільно прилягаючу кришку. Об’єм вигребу розраховується виходячи з чисельності населення, що ним користується. Їх необхідно очищати у міру заповнення. Перевезення рідких відходів з вигребів та розміщення їх на території приватних володінь, а також використання їх, як добрива в сільському господарстві - забороняється. Тому, власнику домоволодіння необхідно заключати договір з суб’єктами господарювання, які надають послуги вивезення рідких побутових відходів відповідно до потреби. У зв’язку із чим необхідно передбачити вільний доступ до вигребу асенізаційної машини. Яма не повинна перебувати на глибині більше 3 м. Спеціальний шланг, який використовують асенізатори, не дістане до дна і не зможе провести очищення від продуктів життєдіяльності.

Спірні питання щодо місць розміщення вигребів на території присадибної ділянки розглядаються у порядку вирішення земельних спорів згідно з законодавством.

При облаштуванні Вашої вигрібної ями враховуйте санітарно-протиепідемічні вимоги, адже покращення умов проживання та зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище залежить від кожного з нас.

Бережіть себе та оточуючих Вас людей, дбайте про навколишнє середовище та насолоджуйтесь комфортними умовами проживання, яке пропонує нам сьогодення!

Фахівці відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Гайсинського РУ ГУ ДПСС у Вінницькій області.

53888aff-6ca9-4a71-9fdf-c10c3b733da4.jpg