31.03.2025 09:40
Що ми знаємо про ТУБЕРКУЛЬОЗ

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу (МБТ), яка найчастіше вражає легені, але може вражати й інші органи та системи організму. Захворювання передається повітряним шляхом — під час кашлю, чхання, розмови з людиною, яка виділяє мікобактерії ТБ.
Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу. При тривалому контакті з бактеріовиділювачем інфікується 25 – 50% людей, з яких 5-15% занедужують на туберкульоз, а інші виробляють нестерильний імунітет і залишаються здоровими.
Основні симптоми туберкульозу:
• кашель довше ніж 2 тижні;
• підвищена температура тіла понад 7 днів;
• утруднене дихання;
• біль у грудях;
• поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
• постійна слабкість;
• підвищена пітливість, особливо вночі.
Пріоритетним і першочерговим методом діагностики є мікробіологічний тест, оскільки він дозволяє правильно встановити діагноз та якнайшвидше призначити ефективну схему лікування. Для його проведення пацієнт здає мокротиння.
Спочатку зазвичай застосовують молекулярно-генетичний метод дослідження Xpert MTB/Rif, який дає змогу за декілька годин не лише підтвердити наявність цього захворювання, а й визначити чутливість до рифампіцину — препарату, який часто застосовують для лікування туберкульозу. За допомогою цього методу можна досліджувати не лише мокротиння, а й інші біологічні рідини, у тому числі кал у дітей, які ще не вміють відкашлювати мокротиння.
Для діагностики туберкульозу також застосовують такі обстеження, як рентгенографія або комп’ютерна томографія органів грудної клітки.
Туберкульоз може вражати не лише легені, а й інші органи. При позалегеневих формах туберкульозу, окрім цих методів, можуть використовувати ультразвукове дослідження, бронхоскопію тощо.
Якщо не вдалось підтвердити туберкульоз за допомогою вищезазначених методів діагностики, застосовується біопсія з отриманням матеріалу та подальшого мікробіологічного та морфологічного дослідження.
Сьогодні в Україні доступні всі методи діагностики туберкульозу, що рекомендовані ВООЗ. Усі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу є безоплатними для пацієнтів.
Туберкульоз — повністю виліковний. В усіх регіонах України доступні сучасні препарати для лікування ТБ. Завдяки інноваційним лікам тривалість лікування скоротилася і для чутливого туберкульозу становить 4–6 місяців, а для лікарсько-стійкої форми — переважно 6–9 місяців.
Профілактичне лікування здійснюється згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ. Його можна пройти за 1 або 3 місяці, а захист зберігається понад 10 років. Головне — дотримуватися всіх призначень лікаря та не переривати курсу такого лікування.
Лікування туберкульозу призначають фтизіатри — вони підбирають оптимальну схему прийому препаратів. Водночас сімейний лікар відіграє ключову роль у веденні людини з ТБ: контролює дотримання режиму лікування та слідкує за її самопочуттям. Такий підхід забезпечує доступність медичної допомоги та робить лікування ефективнішим.
Профілактика туберкульозу:
- активна імунізація вакциною БЦЖ при народженні;
- вторинна хіміопрофілактика осіб, які мають підвищений ризик захворювання;
- покращення добробуту, харчування, умов праці та відпочинку, житлово – побутових умов.
Пам’ятайте, що всі послуги, пов’язані з профілактикою, діагностикою та лікуванням ТБ, в Україні безоплатні. Разом ми можемо подолати туберкульоз!