15.06.2023 11:41
14 червня в Гайсинській громаді пройшов другий діалог в рамках проєкту Лабораторії творчого діалогу в громадах, що реалізується Спілкою «Громадські ініціативи України» за підтримки ULEAD з Європою
14 червня в Гайсинській громаді пройшов другий діалог в рамках проєкту Лабораторії творчого діалогу в громадах, що реалізується Спілкою «Громадські ініціативи України» за підтримки ULEAD з Європою, в якій Гайсинська громада бере участь з березня цього року, на тему «Громада ветеранам», який проходив в приміщенні Центру надання соціальних послуг Гайсинської міської ради за участі працівників соціальної, медичної, освітянської сфер. Цього разу до заходу долучилися волонтери, громадські діячі, активісти, учасники бойових дій, ветерани військової служби, підприємці, старости сільських громад, засоби масової інформації.
Тематика зустрічі була дуже актуальна, важка, напружена, емоційно насичена. Говорили про становлення та посилення ветеранської політики у нашій громаді, про те, що органи місцевого самоврядування здатні зробити для ветеранів російсько-української війни, як будуть їх зустрічати, як сприятимуть їх реінтеграції, реадаптації та соціалізації в мирне життя.
Також було обговорено багаторічний досвід роботи ветеранської спілки учасників АТО у нашій територіальній громаді. Голова громадської організації Микола Данилюк, на прикладі власних практик розповів про особливості та специфіку взаємодії з колишніми учасниками війни в зоні АТО\ООС ще з 2015 року, навів невтішну статистику розлучень та летальних суїцидних випадків серед колишніх атошників, розповів про потреби і плани їх реабілітаційного центру сімейного типу Долина УБД.
Під час діалогу всі учасники висловили свої думки про наболіле, про відношення до захисників та захисниць, про відсутність єдиної державної політики та чітких практичних інструментів безболісної реадаптації воїнів-визволителів у суспільне мирне життя, де не потрібно виконувати накази, знищувати щосекунди ворога, ризикувати життям, бути довгий час на адреналіні, і жити однією миттю.
Усі присутні намагалися дати відповідь на актуальніші запитання: Чи готова Гайсинська громада зустрічати ветеранів та ветеранок? З якими проблемами Захисники та Захисниці повернуться до своїх родин і громад? Як держава і органи місцевого самоврядування реалізуватимуть ці проблеми в практичній площині?
Директор центру надання соціальних послуг Гайсинської міської ради Наталія Тарасюк зауважила, що відділ соціального захисту міськради вже кілька тижнів у співпраці з державними органами влади плідно працює над впровадженням у нашій громаді Офісу ветеранів, в якому працюватимуть спеціалісти виключно з ветеранського кола, членів родин захисників чи захисниць, або демобілізовані воїни, які брали участь у бойових діях.
Діючий військовослужбовець Андрій Гуменюк розповів про реальні проблеми з якими стикнувся під час лікування в медичних закладах нашої країни, внаслідок отриманих поранень під час бойових дій. Розповів про відношення медичного персоналу, про повагу та неповагу, про жалюгідну поведінку і несприйняття військових певним колом суспільства і т.д. Староста Лад. Хутірського старостату Микола Шаповал поділився власним досвідом соціалізації після участі у бойових діях під час АТО, а також підкреслив, що свою реадаптацію пройшов завдяки отриманій підтримці від родини та його бажанню посадити садки, займатися ними, вирощувати різні сорти фруктових дерев.
А отже, у нашої грома є «перевага» – люди, які воювали ще із 2014 року, а разом із ними й сім’ї, організації, які вже частково пройшли цей шлях. Нам треба дослухатися до їхнього досвіду та занурюватися в цей соціально орієнтований контекст, про який вони можуть нам розповісти з перших вуст.
Єдине, що ми знаємо напевне, це те, що ветерани російсько-української війни точно привезуть із собою досвід. Яким він буде- позитивним, негативним, трагічним, масштабним чи символічним для кожного і кожної з них- ми достеменно не знаємо, бо кожен досвід буде індивідуальний та пронизаний могутнім духом війни, масового суспільного спротиву та жагучого народного бажання жити на своїй Богом даній землі.
Олександра Максимчук, начальник відділу інформаційної діяльності, зв’язків з громадськістю, інформаційних технологій та технічного забезпечення, модераторка діалогу в Гайсинській громаді поділилася власним досвідом спілкування та реінтеграції ветеранів війни із її родини.
«Ми повинні бути готовими у найкоротші строки працювати з різними категоріями ветеранів та ветеранок, і комплексно підходити до пом’якшення їх соціального повернення в суспільне життя та пришвидшити їх адаптаційний процес. Ми не повинні боятися їх агресії, суїцидних думок, їх ненависті, нестабільного стану психічного здоров’я, а навпаки шукати з ними спільні шляхи вирішення їх проблем. Спеціаліст по роботі з ветеранами має досконало знати історію життя захисника з яким працює, щоб мати можливість комплексно вирішити його проблему. А ще важливо на даному етапі нам уже треба працювати з родинами наших захисників і захисниць, і вчити їх правильно зустрічати своїх Героїв, спілкуватися з ними, сформувати нові ціннісні орієнтації… Війна уже внесла свої рушійні обставини у ментальне здоров'я українців. Усі емоції мають бути відпрацьовані комплексно. Але для того, щоб усі це зрозуміли – ми спочатку маємо це обговорити…! »,- зауважила представниця органу місцевого самоврядування.
В результаті тематичного зібрання учасникам вдалося досягти компромісу щодо питань за темою обговорень. В результаті були напрацьовані чіткі напрямки подальшої роботи громадської організації ГО «Спілка учасників бойових дій АТО м. Гайсин та Гайсинського району» та представників соціальної сфери органів місцевого самоврядування.
Фермер з Губницького старостинського округу, власник готелю «Зелений клин» Володимир Ткаченко запропонував свою підтримку в організації відпочинку ветеранів військової служби та членів їх родин на базі його готельного комплексу.
Спілкування, груповий мозковий штурм, включеність в процес діалогу усіх членів громади дав можливість почути один одного та об’єднати зусилля на благо наших захисників та захисниць.
Поділитись
Дізнайтеся також
25/11/2024
«Перетвори свою лють на зброю»
25/11/2024
Уряд запускає реєстр е-рослинництво
Усі новини