Гайсинська територіальна громада

Вінницька область, Гайсинський район

05.05.2025 13:27

«Імунізація для всіх – у наших силах»

cd3af22d-45a3-441c-b36b-b708202790b1.jpg

За ініціативою ВООЗ в усіх країнах світу щороку відзначається Всесвітній тиждень імунізації, який має на меті привернути увагу населення, для  захисту їх від хвороб, яким можна запобігти за допомогою вакцин. Також щороку в Європейському регіоні ВООЗ відзначається Європейський тиждень імунізації (ЄТІ), спрямований на просування вакцинації як ключового інструменту профілактики захворювань і збереження життів.

Вакцинація — єдиний спосіб захиститися від потенційно смертельних недуг і можливість уникнути додаткових навантажень і на здоров’я громадян, і на систему охорони здоров’я загалом. Вакцинація врятувала більше життів, ніж будь-яке інше медичне втручання в історії людства. За останні 50 років завдяки імунізації вдалося запобігти 154 мільйонам смертей. Це понад 3 мільйони щороку або 6 людей щохвилини!

  Щеплення проти інфекційних хвороб забезпечує індивідуальний захист, крім того, це внесок кожного у зміцнення колективного імунітету — критично важливого в умовах війни, загроз поширення інфекцій і навантаження на систему охорони здоров’я.

 Вчасна імунізація дозволяє попередити спалахи інфекційних хвороб, захищає дітей і дорослих від важких і часто летальних ускладнень та зменшує навантаження на медичну систему, яка 3 роки працює під тиском обстрілів та воєнних викликів.

 Протягом 2024 року в Україні реєструвалось підвищення захворюваності на вакцинокеровані інфекції. Насамперед, було зареєстровано:

  • 7545 випадків кашлюку,
  • 433 випадки кору,
  • 142 випадки епідемічного паротиту,
  • 12 випадків краснухи,
  • 12 випадків правця,
  • 1 випадок дифтерії (летальний).

Особливу увагу медики наразі звертають на недостатній рівень вакцинації проти кору (щеплення в 1 рік у 2024 році отримали 91,4% дітей, у 6 років - 83,4%). Кір — одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту із хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень. Наразі захворюваність на кір у світі зростає, з початку 2025 році в Україні зареєстровано 9 спалахів кору. Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями та пропуск вакцинації за віком. Востаннє епідемія кору охопила всю Україну в 2017-2019 роках, через недостатні рівні вакцинації в країні. Тоді захворіло понад 100 тисяч людей: померла 41 людина (з яких 25 — діти).

Кожна дитина має право зростати здоровою — і це починається із захисту від смертельних хвороб, яким можна запобігти завдяки вакцинації. Імунізація — один із найпотужніших та найефективніших інструментів громадського здоров’я, який щороку рятує мільйони дитячих життів. Під час війни, масового переміщення та нестабільності діти стають ще більш вразливими. Пропущене щеплення звужує вікно захисту для дитини й створює загрозу для всієї громади. Коли дитина не вакцинована, мова йде не лише про ризик захворювання — це також загроза її розвитку, навчальним можливостям і майбутньому. Заради дітей ми маємо інвестувати в охорону здоров'я, діяти спільно й пам’ятати: кожна дитина, де б вона не була, повинна бути захищена. Вакцинація — це планування здоров’я та майбутнього України.

Національний календар щеплень передбачає обов’язкову безоплатну вакцинацію проти 10 інфекційних хвороб: туберкульозу, гепатиту B, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції типу b, кору, епідемічного паротиту та краснухи. Для кожного щеплення є свій оптимальний час. Але якщо графік порушений, пропущені щеплення можна надолужити. Для цього слід якнайшвидше звернутися до сімейного лікаря або педіатра.

Важливо дотримуватися Календаря вакцинації, а в разі пропуску того чи іншого щеплення, за першої ж нагоди надолужити його. Адже своєчасна вакцинація знижує ризик виникнення спалахів небезпечних хвороб у громаді, захищає від їх ускладнень та смерті.

ВСП Гайсинський РВ ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ Ук