15.07.2025 15:02
Обережно – КІР!

Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.
Небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий. Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».
Перші симптоми кору можуть бути дуже схожі на симптоми звичайної “застуди” (грві): підвищення температури, сухий кашель, нежить, набряк та почервоніння очей, світлобоязнь. Кашель, нежить і кон’юнктивіт – це так звана корова тріада, яка присутня на початку хвороби. Можуть також з’явитись характерні для кору білі плями, оточені червоною каймою, що ніби вкриті сіллю, на внутрішній поверхні щік, найчастіше навпроти корінних зубів (так звані плями Коплика), але їх поява зовсім не обов’язкова. Далі починається період висипки. На 3-5 день хворому стає гірше, стрімко підвищується температура, посилюється нежить, кашель, кон’юнктивіт; на голові та обличчі починає з’являтись висипка у вигляді червоних плям. Далі – як правило на наступний день – висипка поширюється на тулуб, ще за день – на кінцівки. Для кору характерна поетапність висипу: з голови до ніг. Елементи висипки трохи виступають над поверхнею шкіри та збільшуються в розмірі. Приблизно на 5 день елементи висипу починають зменшуватись чи зникати зовсім, заміщуватись пігментацією; після цього шкіра може лущитись приблизно тиждень-півтора.
Період заразливості становить за 3-4 дні до появи висипу і в перші 4 дні висипу. У разі виникнення ускладнень можливе подовженя періоду заразливості до 10 діб від моменту появи висипу.
У 2018 – 2019 роках Україна вже пережила черговий спалах кору, Вінниччина теж мала високі показники захворюваності та смертельні випадки. Низькі рівні охоплення щепленнями призводить до циклічних спалахів кору – кожні 5-6 років. Так, з початку 2025 року на території Вінницької області зареєстровано 200 випадків кору. Серед захворілих 143 дитини та 57 дорослих. У червні на кір захворіли 63 особи, що на 2 випадки більше, ніж у травні. На території Гайсинського району зареєстровано 23 випадки, з них 13 випадків у Гайсинській ТГ, 4 випадки у Дашівській ТГ, 3 випадки у Тростянецькій ОТГ, 2 випадки у Бершадській ТГ та 1 випадок у Ободівській ТГ.
Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями проти кору дітей у попередні роки. Для колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет до цієї хвороби. І цього краще досягти через вакцинацію.
В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини в 1 рік та в 6 років.
Особи, які мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, онкологію, серцево-судинні чи інші хронічні захворювання, потребують щеплення в першу чергу, адже такі люди вразливіші до інфекцій, перебіг хвороби в них зазвичай важчий, а ускладнення — серйозніші.
Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно до Календаря профілактичних щеплень, зверніться по консультацію до Вашого сімейного лікаря.
Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини.
Лікар – епідеміолог
ВСП Гайсинський РВ
ДУ «Вінницький обласний
центр контролю та профілактики
хвороб МОЗ України» Таїса ТРОХИМЕНКО